Són obligatòries les revisions mèdiques als treballadors?

per Pere Babià Díez
03/10/2018
Interès general

L’empresa està obligada a vigilar l’estat de salut dels seus treballadors, per la qual cosa ha d’oferir-los la possibilitat de fer-se una revisió mèdica. La llei l’obliga a oferir la revisió de forma periòdica (encara que no concreta cada quant temps, el raonable és fer-la cada any) i se n’ha de fer càrrec de tots els costos que es generin. Ara bé, una vegada la seva empresa compleixi amb la seva obligació d’oferir la revisió mèdica, en general els seus treballadors podran decidir si la fan o no. No obstant això, la llei preveu alguns casos en els quals sí que podrà obligar als seus treballadors a fer-se la revisió (per exemple, quan aquesta revisió sigui imprescindible per avaluar els efectes de les condicions de treball sobre la salut dels seus empleats).

Per tant, és l’empresari qui ha de proposar el reconeixement mèdic i el treballador és lliure d’acceptar-ho o no. La raó és simple: el dret a la intimitat reconegut per l’article 18.1 de la Constitució Espanyola.

Pere Babià Díez
Pere Babià Díez
Economista - Gestor administratiu Gerent
Newsletter Babià

Deixa'ns el correu electrònic i rebràs informació sobre les novetats de Babià Gestoria.

Articles relacionats